ÇORUM MERİNOS’DA MERKEZ OLACAK « KANAL 19 TV – Çorum Haber, Güncel, Son Dakika

27 Mayıs 2024 - 12:41

ÇORUM MERİNOS’DA MERKEZ OLACAK

Son Güncelleme :

26 Ocak 2018 - 11:23

56 views

ÇORUM MERİNOS’DA MERKEZ OLACAK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Çorum’da Merinos ırkı koyun yetiştiriciliği için kolları sıvadı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı, küçükbaş hayvancılık projesinde Çorum için neden Merinos ırkı koyunculuğun geliştirileceğini açıkladı. Sarı, hedeflerinin damızlık küçükbaş (koyun-keçi) aranan şehir olmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

İl genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilerle sektörün sorunlarının görüşülmesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün üzerinde çalıştığı projeler hakkında bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla toplantı düzenlendi. Toplantıya yaklaşık 200 üretici katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı, Çorum’da ilk defa küçükbaş hayvan yetiştiricileri bir araya gelerek karşılıklı fikir alışverişinde bulunulduğunu söyledi. İl Müdürlüğü olarak her üretici ile görüşerek sorunlarını bilmek, görüş ve önerilerini dinlemek istediklerini vurgulayan Sarı, “Sizlerin sorunlarınızın bir kısmını biliyorum. Bu konuların başında meralar geliyor. Göreve başlamamla birlikte önem verdiğim ve çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırdığımız konular meralarımızın ıslahı ve arazi toplulaştırma geliyor. Meralar hayvancılık için çok önemli. Ülkemizin et ihtiyacını karşılayabilmemiz ve üreticilerimizin daha az girdi ile kazançlı bir üretim yapmalarının temelinde ıslah edilmiş verimli meralarımız geliyor. Bunun yanı sıra mevcut hayvan ırkımızı da iyileştirerek daha verimli olan ırklara çevirmemiz gerekiyor.” dedi.

‘İlimizde Et Irkı Koyunculuğun Geliştirilmesi Projesi’ konusunda üreticilere sunum yapıldı. Merinos yetiştiriciliği ve Merinos ırkının önemi konusunda bilgi verildi.

Üreticiler arasında bulunan Merinos ırkı koyun yetiştiricileri de düşüncelerini paylaşarak, Merinos ırkının çok isabetli bir karar olduğunu, Çorum’da çoğalması gerektiğini, uygun bakım şartları sağlandığı takdirde 100 başlık Merinos sürüsünden elde edilen gelirin diğer ırklardan oluşan 200 başlık koyuna denk geldiğini dile getirdi.

Kılıçören Köyünden Sami Kantar, 4 yıl önce 35 başla Merinos üretimine başladığını ve şuan da 300 baş koyunu olduğunu söyledi. Yetiytirdiği hayvanlarını 8 aylık olunca il dışına tanesi 1100 liradan sattığını, Merinos yetiştiriciliğinin çok kârlı bir iş olduğunu ifade etti.

Sunumun ardından Küçükbaş hayvan yetiştiricileri ahır yapımı, desteklemeler, küpe ücretleri gibi konularda sıkıntılarını dile getirdiler. Özellikle hayvan besleme ve bakım konularında yaşadıkları sıkıntıları anlatarak bu konularda eğitimler düzenlenmesini istediler.

İl Müdürü Orhan Sarı; üreticilerin sorunlarını dinleyerek kurumla ilgili olan konularda üreticilere bilgiler verdi.

Sarı,  “Bizim bildiğimiz sizlerin de dile getirdiği küçükbaşta ana sorunumuz bakım ve besleme. Bu konuda eğitimlere ağırlık verilecek. Çalışmalar artarak devam edecek, üreticilere destek verilecek.

Bundan sonraki çalışmalarda üreticilerimizin 24 saat hizmetinde olacağız.  Sahada tüm üreticilerimizi ziyaret ederek teknik personellerimizle üreticilerimize yol göstereceğiz. Nerede yeni bir uygulama varsa Çorum çiftçisinin hizmetine sunacağız.” dedi.

Çorum’da mevcut koyun ırkının kötü olmadığını ancak daha üstün ırklarla bunun geliştirilmesi gerektiğini aktaran Sarı, bu konuda Merinos ırkının ön plana çıktığını belirterek, “Büyük şehirlerde Merinos Koyunu lezzet ve verim olarak tercih ediliyor. Ülkemizin hem et hem de damızlık ihtiyacını karşılayabilmek için İlimizde Merinos ırkını çoğaltarak, Çorum’u Merinos’un damızlık merkezi haline getirecek, diğer illerin talebi olan damızlık ihtiyacını karşılamada tercih edilen bir il olması için gayret göstereceğiz.” diye konuştu.

Üreticiler projenin heyecan verici olduğunu, bu toplantıların zaman zaman tekrarlanması gerektiğini, Orhan Sarı’ya üreticileri bir araya getirdiği için teşekkür ettiler.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.