OSB MYO GELİYOR « KANAL 19 TV – Çorum Haber, Güncel, Son Dakika

22 Ekim 2021 - 00:29
SON DAKİKA

OSB MYO GELİYOR

OSB MYO GELİYOR
Son Güncelleme :

16 Ocak 2018 - 20:46

14 views

Çorum Valisi Necmettin Kılıç, Çorum Organize Sanayi Bölgesi’ne Meslek Yüksek Okulu yapılacağını açıkladı.

İl istihdam Kurulu Toplantısı’nda konuşan Vali Necmettin Kılıç, Türkiye’de çok sayıda Organize Sanayi Bölgesi’nde olmayan bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi. Organize Sanayi Bölgesi’ne hazineden 400 dönümlük arazinin tahsisi için çalışma yapıldığını belirten Vali Kılıç, “Oldukça geniş bir arazi. Buraya Meslek Yüksek Okulu yapacağız. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu olarak yapacağız ve üniversitemize teslim edeceğiz. Olabildiğince cazip ve gençlere hitap eden bir okul olmasını istiyoruz. Rekreasyon, peyzaj projeleri yurtları ve sosyal donatılarıyla desteklenen bir okul düşünüyoruz. Böyle bir çalışmanın içerisindeyiz. Böyle bir çalışma yürütüyoruz. Makine sanayi ve diğer sektörlere eğitimli işgücünün yetiştirilmesi amacıyla bir gayretimiz var” dedi. Geçtiğimiz yıl istihdamın artırılmasına yönelik çalışmalarda İl İstihdam Kurulu’nun ciddi katkılarının olduğunu dile getiren Vali Kılıç, istihdamın artırılmasına yönelik esnaf ve sanayicilerle toplantı yaptıklarını, bu çalışmanın toplantıyla sınırlı kalmayıp kurul üyelerinin iş dünyasının temsilcilerini ziyaret ettiğini açıkladı. Bunun olumlu neticelerini aldıklarını dile getiren Necmettin Kılıç, “4 bin kişinin istihdam edilmesini hedef belirlemiştik. Hedefimizin üzerinde bir çalışma gerçekleştirdik. Geçen yıl 7 binin üzerinde ilave istihdam sağlandı. Bu bizim için büyük bir başarı. Bu başarıda işadamlarımızın, Ticaret ve Sanayi Odası, esnaf odaları ve İl İstihdam Kurulu ve toplumun bütün kesimlerinin büyük gayretleri oldu. 2017 yılında istihdam politikilarına katkıda bulunan hükümetimize ve devletimizin hedeflerini bir misli aşan kurulumuza teşekkür ediyoruz. 2018 yılında da geçtiğimiz yıl olduğu gibi stratejik planın hedeflerine uygun bir yıl olmasını temenni ediyorum. 2017 yılında gösterdiğimiz performansı 2018 yılında da göstereceğiz. Günü gününe yılı yılına eşit olan ziyandadır” diye konuştu.

‘Nitelikli iş gücüne şiddetle ihtiyacımız var’

Resmi rakamlara göre Çorum’da işsizlik oranının Türkiye ortalamasının yarısı kadar olduğunu ve yüzde 5 civanlarında seyrettiğini dile getiren Vali Kılıç, “OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Çorum valisi olarak söylüyorum; Çorum’da rahatlıkla iş bulunabilmektedir. Başkanlığımda her hafta yapılan halk günlerinde iş talebiyle gelen vatandaşlarımızı rahatlıkla işe yerleştirebiliyoruz. Ama Çorum’da artık şunu yapmamız lazım. 2018 yılında nitelikli işgücünü gündemimize almamız gerekiyor. Nitelikli işgücüne şiddetle ihtiyacımız var. Vasıflı elamana ihtiyacımız var. Vasıflı işçi bulmakta zorlanıyoruz. Halk Eğitim Merkezleri, üniversitemiz, Meslek Yüksek Okulları, Endüstri Meslek Liseleri artık bizdeki makine sanayine hitap edebilecek, ara eleman temin edebilecek kaynakçı, motor ustası gibi alanlarda eleman yetiştirmemiz lazım. Endüstri Meslek Liseleri’nden başlayarak, Meslek Yüksek Okulları ağı kurmamız lazım. Bu noktada aldığımız tedbiriler var” ifadelerini kullandı.

‘ASELSAN’ın envanterinden çıkarılan makineler OSB Endüstri Meslek Lisesi’ne kazandırılacak’

ASELSAN’ın envanterinden çıkarılan makineler OSB Endüstri Meslek Lisesi’ne kazandırılması için görüşmeler yapıldığını açıklayan Vali Kılıç, şunları kaydetti; “Organize Sanayi Bölgesi’nde Endüstri Meslek Lisesi var. Buradaki lisemizi OSB yönetimi olarak destekliyoruz. Yönetimde yer alan ÇOSİAD derneği öğrencilere burs ve yemek veriyor ayrıca servis ücretlerini karşılıyor. Bu destekleri özelde başka liseye veremiyoruz. Öğrencilerimizi olabildiğince iş dünyasıyla irtibatlamaya çalışıyoruz. Çocukların daha çok sanayide staj yapabilmeleri, sanayi havasını teneffüs etmeleri oradaki bilgi birikimi ve geleneklerden istifade etmeleri için gerekli çalışmaların tamamını yapıyoruz. Gelecek yıl öğrencilerimiz mezun olacak. Okulumuzu desteklemek için ASELSAN ile görüşüldü. ASELSAN’ın envanterinden çıkarılan makinelerin okula kazandırılması için görüşmeler yapıldı. Oradan çıkan teknik cihazları alıp bizde okulumuza kazandıracağız”. (İHA)

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.