ÖDÜLLÜ HİKAYE YARIŞMASI « KANAL 19 TV – Çorum Haber, Güncel, Son Dakika

22 Mayıs 2022 - 08:01

ÖDÜLLÜ HİKAYE YARIŞMASI

ÖDÜLLÜ HİKAYE YARIŞMASI
Son Güncelleme :

09 Ocak 2020 - 12:39

Türk Eğitim-Sen, Ömer Seyfettin’in anısına vefatının 100. yılında hikaye yarışması düzenliyor.


Türk Eğitim-Sen, Ömer Seyfettin’in anısına vefatının 100. yılında hikaye yarışması düzenliyor. Yarışmanın amacı, Türk kültürü ve Türk kimliği üzerine önemli fikir hareketleri içinde bulunmuş, hikâyeciliğe değer katmış olan Ömer Seyfettin’i hatırlayıp, onun anılarını yaşatmaya devam ettirmek, aynı zamanda da yeni hikâyeleri ve hikâyecileri Türk edebiyatına kazandırmak olduğu belirtildi. Hikâyenin konusunun serbest olduğu, yarışmacıların Anayasanın ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarının izin verdiği kuralları dikkate alarak her konuda hikâye gönderebileceklerinin altı çizildi. Hikâye yarışması için başvuruların ise 25 Aralık 2019- 6 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirileceği kaydedildi.
Türk hikâyeciliğine katkıda bulunacak olan yarışma üç kategoriden oluşacak:
1. Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Üyeleri Kategorisi
2. Üniversite Öğrencileri Kategorisi (Ön Lisans, Lisans )
3. Ortaöğretim Öğrencileri Kategorisi
Yarışmanın şartları şu şekilde:
1-Yarışmaya seçici kurul üyeleri ve birinci derece yakınları dışında, yukarıdaki üç kategoriden birisine uyan herkes katılabilir.
2-Yarışmaya her yarışmacı en fazla iki (2) hikâye göndererek katılabilecektir.


3-Yarışmaya gönderilecek hikâye, aynı veya başka isimle de olsa herhangi bir yerde kesinlikle yayımlanmamış olacaktır.
4-Yarışmaya gönderilen hikayeler özgün ol- malı, yayımlanan bir eseri çağrıştırmamalıdır.
5-Yarışmaya gönderilecek hikâyelerin mut- laka başlığı bulunmalı ve yarışmacı rumuzunu hikâyenin her sayfasının sağ üst köşesine kendi el yazısı ile yazmalıdır. Yazılan hikayenin hiç- bir sayfasında rumuz dışında ad, soyad, farklı işaret vb. bulunmamalıdır.
6-Yarışmacının adı, soyadı, şube adı, görev yaptığı kurumu, okulu, üniversitesi, iletişim bilgileri (açık adres, cep telefonu numarası) kendi el yazısıyla A4 kağıdına yazılarak kapalı bir zarfa konulacak ve bu zarfın üzerine sadece bir kelime ve bir rakamdan oluşacak rumuz (Örnek: Cesur 12) ile yarışmacının katıldığı kategori (ortaöğretim, üniversite, üyeler) yazılarak gönderilecektir. Yanlış beyandan yarışmacı sorumlu olacaktır.

7-Yarışmaya gönderilecek hikâyeler; A4 sayfasında en az 3, en fazla 8 sayfa olacak ve Arial 12 punto, 1 satır aralığı ile bilgisayarda yazılacaktır. Bu şartlara uymayan metinler, ke- sinlikle değerlendirmeye alınmayacaktır.
8-Hikâyelerin ve kişisel bilgilerin yarışmanın son başvuru tarihine kadar Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi ve sendikamız şubelerine ulaşması gerekmektedir. Postadaki ve kargodaki gecikmelerden katılımcılar sorumlu olacaktır. Son başvuru tarihinden sonra gelen müracaatlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
9-Yarışmacılar hikâyelerini 6 nüsha bilgi- sayar çıktısı ile birlikte Microsoft Ofis Word programında yazmış oldukları dijital kopyasını bir CD’ye kaydederek göndereceklerdir.
10-Yarışmacılar, yazdıkları hikâyelerin 6 nüshasını ve dijital olarak kaydettiği CD’yi, içinde ad, soyad, sendika, okul, üniversite, görev yaptığı kurum ve iletişim bilgilerinin olduğu ve üzerinde sadece yarışmacının katıldığı kategori (ortaöğretim, üniversite, üyeler) ile rumuzunun yazıldığı kapalı zarfı büyük bir zarfın içerisine koyarak posta yolu veya şahsen Türk Eğitim Sen’in Ankara’daki Genel Merkezine veya şubelerine 6 Mart 2020 tarihi mesai saati bitimine kadar teslim edeceklerdir.
11-Yarışmaya katılacak kişiler, yazdıkları metinlerdeki düşünce ve fikirlerinden sorumlu olacak, başvuru yaparken bunu kabul etmiş olacaklardır.

12-Yarışmada her kategoride dereceye giren hikâyeler ile seçici kurul üyeleri tarafından özgün olarak değerlendirilen diğer eserler Türk Eğitim-Sen tarafından bir kitapta neşre- dilecektir. Bunun için yarışmacılara ayrı bir telif hakkı ödemesi yapılmayacaktır.
13-Yarışmaya katılacak adaylar, seçici kurul üyeleri ile sözlü veya yazılı (e-mail, mesaj vb) hiçbir şekilde irtibata geçmeyecek, bunu yapan yarışmacı, değerlendirme dışı bırakılacaktır.
14-Yarışma sonuçları, 2020 yılının Mart ayı içerisinde açıklanacaktır.
15-Yarışmada dereceye giren yarışmacılara ödülleri ilerleyen bir tarihte düzenlenecek ödül töreni ile takdim edilecektir. Ödül töreninin tarihi ve yeri Türk Eğitim-Sen’in web sayfasından duyurulacaktır.
16-Bu yarışmaya katılacak herkes, bu şartnamedeki şartları peşin olarak kabul etmiş sayılacaktır.
ÖDÜLLER
Sendika Üyeleri Kategorisi
Birinci 5 Tam Altın İkinci 3 Tam Altın Üçüncü 2 Tam Altın
Üniversite Öğrencileri Kategorisi
Birinci 4 Tam Altın İkinci 2 Tam Altın Üçüncü 1 Tam Altın
Ortaöğretim Öğrencileri Kategorisi
Birinci 3 Tam Altın İkinci 2 Tam Altın Üçüncü 1 Tam Altın
SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ
Yahya Akengin Yazar-Şair
Prof. Dr. Ayfer Yılmaz-Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
Doç. Dr. Fatih Sakallı-Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
Firdes Işık-Merkez Kadın Komisyonu Başkanı
Doç. Dr. Yılmaz Yeşil-Gazi Üniversitesi Türk Dili Bölümü

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.