KURAL İHLALLERİNE CEZA YAĞACAK « KANAL 19 TV – Çorum Haber, Güncel, Son Dakika

28 Kasım 2021 - 09:14
SON DAKİKA

KURAL İHLALLERİNE CEZA YAĞACAK

KURAL İHLALLERİNE CEZA YAĞACAK
Son Güncelleme :

12 Haziran 2019 - 16:01

Çorum Emniyet Müdürlüğü, 59 noktada bulunan 180 adet kamerası aracılığıyla şehir merkezinde birden fazla kural ihlali için ayrı ceza verilebilecek. Çevre Yoluna da yakında EDS kurulacak.

Trafik kazalarında Avrupa’da birinci, Dünyada ise ilk on içerisindeyiz. Devletimiz ise trafik kazalarındaki can ve mal kayıplarını en aza indirmek için yatırımlarını ve mücadelesini sürdürüyor. Yurdun birçok bölgesinde kurulan EDS’ler kısa bir süre içerisinde günlük binlerce aracın geçiş yaptığı Çorum Çevre Yolunda da faaliyete geçecek. Edinilen bilgiye göre, Çorum Belediyesi tarafından Çorum-Ankara ve Çorum-Samsun yol güzergahları üzerine kurulacak EDS’ler ile hız koridoru oluşturularak vatandaşların daha dikkatli ve yavaş gitmeleri sağlanacak.

HIZ KARARINI KOMİSYON VERECEK

Çorum Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yatırım tamamlandığında EDS’ler faaliyete geçecek. Hız, emniyet kemeri takmama ve benzeri kural hatalarını işleyenler fotoğraflanarak Emniyet Müdürlüğüne gönderilecek. Çorum Çevre Yolundaki hız sınırının ne olacağını ise İl Trafik Komisyonu belirleyecek.

KURAL İHLALLERİNE CEZA YAĞACAK

Artık, hız yapan veya kırmızı ışıktan geçtiği tespit edilen bir sürücüye, eğer bu sırada emniyet kemeri takmadan araç kullanmış ve aynı zamanda cep telefonuyla konuşmuşsa birden fazla ceza kesilebilecek. Araç sürücülerinin yanı sıra, motosiklet kullanıcılarının da benzer kural ihlali yaptıkları ve kask takmadıkları belgelenmişse ceza yazılacak.

180 KAMERAYLA TESPİT EDİLİYOR

Trafik kazaları sonucunda meydana gelebilecek can ve mal kayıplarının önlenmesi hedefiyle tasarlanan EDS, kameralar aracılığıyla sürücülerin trafik ihlallerini tespit ediyor. EDS’lerin yanı sıra Çorum İl Emniyet Müdürlüğü’ünün Kent Güvenliği Yönetim Sistemi kameraları bulunuyor. Çorum Emniyet Müdürlüğünün 59 noktada 180 adet Trafik İzleme Kamerası ile Plaka Tanıma Sistemi için kullanılan çeşitli kameraları bulunuyor. Bunlar aracılığıyla da kural ihlali yaptıkları tespit edilen kişilere de cezalar gönderiliyor.

EMNİYETTEN KARARLILIK VURGUSU

Çorum İl Emniyet Müdürlüğü de trafikle ilgili önemli bir açıklama yaptı. İşte o açıklama… “Çorum İli geneli trafik kazalarının önlenmesi, trafik kurallarına uyma düzeylerinin en üst seviyeye çıkarılması, kaza sonucu meydana gelen yaralanmaların azaltılması ile denetim faaliyetleri yoluyla sürücüler üzerindeki algılanan yakalanma riski duygusunun artırılması amacıyla 2019 yılı sonuna kadar KGYS (Kent Güvenliği Yönetim Sistemi) ile trafik kural ihlallerine yönelik emniyet kemeri, kırmızı ışık ihlali, cep telefonu kural ihlali, kask kullanımı ihlali, çift sıra park ihlali, yaya kaldırımı park ihlali, drift yapan araçlar ile Kuyumcular Çarşısı, Zafer Çarşısı ve Kubbeli Camii etrafı trafiğe kapalı alanlara yönelik motosiklet denetimi yapılarak, tespiti yapılan ihlallere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun ilgili hükümleri doğrultasında yasal işlem yapılacağı bildirilmiştir.

DRİFT VE ABARTI EGZOZA CEZA

İlimiz genelinde 59 nokta, 180 adet kamera ile kentimizin geneli gerek asayiş yönünden gerekse trafik yönünden takip edilerek, ekiplerimizin olay mahalline daha hızlı sevk ve idaresi yapılmaktadır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda 18/10/2018 tarihinde yapılan değişiklikle 67/1d (Drift) maddesinden “Herhangi bir zorunluluk olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi” ve 32/3 maddesi (Abartı Egzoz) “Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkartacak özellikte olması” ile 26.10.2018 tarihinde yapılan değişikle aynı kanunun 74’üncü maddesi “Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaret bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamamak varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkı vermemek” şeklinde kanuni düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler neticesinde ve Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin denetimlerinin artırması ile 155 Polis İmdat İhbar Hattına özellikle driftle ve abartı egzozla alakalı ihbar sayısında gözle görülür düşüşün sağlandığı görülmüş, drift ve abartı egzoz kullanan araçlar üzerinde taviz verilmeden hassasiyetle denetimler devam edecektir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.