HİTİTLERİN KUTSAL ŞEHRİ ORTAYA ÇIKTI! « KANAL 19 TV – Çorum Haber, Güncel, Son Dakika

21 Ekim 2021 - 18:20
SON DAKİKA

HİTİTLERİN KUTSAL ŞEHRİ ORTAYA ÇIKTI!

HİTİTLERİN KUTSAL ŞEHRİ ORTAYA ÇIKTI!
Son Güncelleme :

06 Ağustos 2018 - 15:31

14 views

Samsun Vezirköprü Oymaağaç Höyüğü’nde Hititlerin kutsal şehri Nerik’te yürütülen kazı çalışmaları sonrasında 3 bin yıllık fındık ve 3 bin yıllık bronz aletlerle kesilmiş ahşap parçalar bulundu.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Uşak Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Alman Prof. Dr. Rainer Czichon yönetimindeki ekibin Hititlerin ‘Hava Tanrısı’ Nerik’e ait olduğu netleşen antik kentte 11 yıldır kazı çalışmaları sürüyor. ABD, Avustralya, Almanya ve Türkiye’den uzmanlar da tarihi kentteki kazı çalışmalarına katılıyor. Antik kentte bu yıl yapılan kazı çalışmalarında Hititlerin kutsal suyu olarak bilinen 52 basamaklı tünelin içinde 3 bin yıllık fındık kabuğu ile yine 3 bin yıllık bronz aletlerle kesilmiş ahşap parçaları ortaya çıkarıldı. Samsun Valisi Osman Kaymak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin beraberlerindeki heyet ile kazı çalışmalarını yerinde inceleyerek, bulunan eserler hakkında bilgi aldı.

KAZI ÇALIŞMALARI, MADDİ SIKINTILAR GİDERİLEREK DEVAM ETTİRİLMEK İSTENİYOR. (ERDİ DEMÜR/SAMSUN-İHA)

M.Ö. 1000 yıllarındaki Nerik’te 3 bin yıllık fındık bulundu

Kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, “Oymaağaç Höyüğü’ndeki antik kent, M.Ö.’den önce bin yıllarında Hititlilerin bir şehridir. 3 bin yıllık bir seramik parçası bulundu. Hatta Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynağı olan fındığın bu bölgede 3 bin yıl önce de yetiştirildiğine dair önemli bir kanıt sunan bir fındık kabuğu ortaya çıkarıldı. TÜBİTAK raporunda incelenen fındık kabuğunun yaklaşık 3 bin yıllık olduğu belirlendi. Bu da bölgede fındığın çok eski tarihte bile üretildiğini gösteren bir gerçeği bize gösterdi” dedi.

3 bin yıllık fındığın tünelin içindeki kutsal sudan çıkartıldığını ifade eden Kazı Başkanı Prof. Dr. Rainer Czichon, “Çorum’daki Boğazkale kazılarında da kutsal bir şehirden bahsediliyor. Buradaki mabedin çok uzun yıllar kullanıldığını tahmin ediyoruz. Eski Hitit’te, yani milattan önce 16. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar kullanıldığını höyükte görüyoruz. Bu yıl sadece kutsal suyun bulunduğu tünelde kazı çalışması yürüttük. Mabedin üzerinde bir tünel bulmuştuk, tüneli kazdıkça suya doğru ilerledik. Yaklaşık 8 metre derinlikte Hititlerin ‘kutsal su’ olarak adlandırdığı bölgeye ulaştık. Nerik’in 3 bin 500 yıllık bir tarihe sahip olduğunu tespit ettik. Kazı yöntemleri değişti. Çok ince çalışma yapmaya başladık ve tünelin içinde ahşap buluntu bulduk. Havuzun içinde ahşap kalıntıları bulunca biz şoke olduk. Çünkü Anadolu’da ıslak malzeme hiç bulunmuyor. O bölgeyi biraz daha kazınca fındık kabuğu da bulduk. Karadeniz Bölgesi’nin fındık üretim merkezi olduğunu 3 bin yıllık fındık kabuğu tescilledi. Yani Fiskobirlik ilk Nerik’te açılmış. TÜBİTAK’ın laboratuvarında ahşap buluntular ile fındık kabuğuna karbon testi yapıldı ve yaklaşık 3 bin yıllık bir tarih ortaya çıktı” diye konuştu.

SAMSUN VEZİRKÖPRÜ OYMAAĞAÇ HÖYÜĞÜ’NDE HİTİTLERİN KUTSAL ŞEHRİ NERİK YÜRÜTÜLEN KAZI ÇALIŞMALARI SONRASINDA 3 BİN YILLIK FINDIK VE 3 BİN YILLIK BRONZ ALETLERLE KESİLMİŞ AHŞAP PARÇALAR BULUNDU. (ERDİ DEMÜR/SAMSUN-İHA)

Vali Kaymak: “Kazılar tarihe ışık tutacak”

Kazı alanındaki incelemelerde konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, “Yapılan kazı çalışmalarında 3 bin yıllık fındık kabuğu bulundu. Çalışmalar devam ediyor. Samsun ve Anadolu’nun tarihini ortaya çıkartıyoruz. Bu çalışmalar insanlık için çok önemli çalışmalar. Bu tür çalışmaları destekliyoruz. Vezirköprü, çok değerli bir yer. Bu alanı da bir turizm değeri olarak Samsun’un değerlerine katmak istiyoruz. Bunun için de kazıların tamamlanması lazım. Şu anda kazıların devam etmesi için küçük bir ekonomik sorun var. İnşallah onu birlikte çözeceğiz. Kazı tamamlandıktan sonra Samsun’da insanlık tarihine ışık olan bir tarihi mekan ortaya çıkarmış olacağız. Kazıda emeği geçen herkese teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Başkan Şahin: “Daha çok insanı Samsun’a çekmek istiyoruz”

Vezirköprü’nün tarihi ve kültürel açıdan birçok değere sahip olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ise, “Kazılar neticesinde medeniyetler tarihi ortaya çıkacak. Anadolu’da değişik medeniyetler yaşamış. Burada da değişik medeniyetler yaşamış, onun ortaya çıkartılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmanın yapılmasında emek veren herkese teşekkür ediyorum. Medeniyetlerin ortaya çıkması tarihe ışık tutacak. Burada kanyon çok önemli bir cazibe merkezi oldu. Burası tamamlandığında birçok insanı Samsun’a çekmiş olacağız” ifadelerini kullandı. (İHA)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.