HAT PARASI YOK, YASAKLI FİRMA ARASINDALAR « KANAL 19 TV – Çorum Haber, Güncel, Son Dakika

9 Aralık 2021 - 09:51

HAT PARASI YOK, YASAKLI FİRMA ARASINDALAR

HAT PARASI YOK, YASAKLI FİRMA ARASINDALAR
Son Güncelleme :

21 Haziran 2019 - 15:39

Çorum Belediyesinde Sayıştayın raporu ile skandal bir iddia ortaya çıktı. Rapora göre belediyenin yasakladığı firma toplu taşımayı gerçekleştiriyor, hatta hat parası bile ödemiyorlar.

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Tuncay Yılmaz, Sayıştay’ın Çorum Belediyesi’ne ait 2018 raporundaki detayları paylaşmaya devam ediyor.

Bu rapora göre geçtiğimiz yıl yapılan özel halk otobüsünü alan ULAŞ A.Ş.’nin yasaklı firmalar arasına girdiği öğrenildi.

Raporda geçtiğimiz yıl yapılan ihalenin ardından araç ve ekipmanlarını tamamlayamayan ULAŞ A.Ş., ek süre sonucunda envanterinde hiçbir yenilik yapmadı.

SÖZLEŞME FESHEDİLDİ, YASAKLI FİRMALARIN ARASINA GİRDİ

Bu nedenle Çorum Belediyesi de ULAŞ A.Ş. ile yapılan sözleşmeyi feshetmiş, firmayı da yasaklı firmalar listesine almıştı.

Ancak bilindiği üzere kentin halen toplu ulaşımını ULAŞ A.Ş.’ye bağlı otobüsler yürütüyor.

ÖDEME HİÇ YAPILMADI

Öte yandan raporda ULAŞ A.Ş.’nin sözleşme imzalanma tarihi olan 7 Haziran 2018 tarihinden raporun onaylandığı Nisan ayına kadar ödemenin yapılmadığı ifade ediliyor. Yılmaz’ın sosyal medyadan yayımladığı açıklama şöyle:

“Sayıştay raporlarında geçen suç ve suçlular hakkında gerekenin yapılıp yapılmayacağı konusunda geçtiğimiz ayın belediye meclis toplantısında yönetime bazı sorular sorduk ve bu konudaki tavırlarını görmek için bir süre bekledik. Fakat gördük ki bu işin üzerini kapattırmaya ve unutturulmaya çalışılıyor. Belediye yönetimi şeffaflık çağrımızda geçen hiçbir talebimizi yerine getirmedi. Biz tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Suçlular hakkında gerekli şikayet ve suç duyurularını yapacağız. Beyler bu milletin parasını çarçur edenlerin peşini CHP Belediye Meclis üyeleri olarak bırakmayacağız. Adalet tecelli edene kadar susmayacağız. Unutmayacağız, unutturmayacağız. Ocak 2018 tarihinde yapılan belediye meclis toplantısında ihalesi iptal edilen toplu ulaşım hizmetinin Çorum Belediyesi tarafından yapılacağı yazılı. Toplamda 65 yeni otobüs alımı ve buna istinaden yeni personel istihdam edilecek olması nedeniyle 55 milyon liralık ek bütçe oluşturulmasına ve Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren herhangi bir bankadan 50 milyon liralık kredi kullanımı için Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye yetki verilmesine ilişkin gündem maddeleri görüşülmüş. Bu kredi ne oldu? 2018 Sayıştay raporu bu konuda alenen suç işlendiğini yazmakta. Çorum Belediyesi mücavir alan içinde halk otobüsü hatlarının işlettirilmesi amacıyla 07.07.2018 tarihinde seferlere başlamak üzere 10 yıl boyunca kiralaması için bir firma ile sözleşme imzalanmıştır. Kira sözleşmesinin 1’inci maddesinde belirtildiği üzere 07.07.2018 tarihinde başlayacak olan seferler için araç ve ekipmanlarına dair bilgiler sözleşme ve idari şartname hükümleriyle belirlenmiştir. Ancak firma tarafından ilgilihükümlere için ek süreler verilmesine rağmen 05.10.2018 tarihine dek araç ve ekipmanlar sözleşmede belirtilen şekilde yerine getirilmemiş ihtarname ile firmaya konu hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra belediye encümen kararıyla hat işletilmesi ihalesi iptal edilmiş olup firmaya ait 1.000.000 TL teminat irat kaydedilmiş ve 2886 sayıl Devlet ihale Kanununa göre yasaklama hükümleri uygulanmıştır. Yapılan incelemelerde söz konusu firmanın il ölçeğinde taşımacılık yapabilecek tek firma olması sebebiyle yasaklama hükümleri uygulanmasına rağmen halen faaliyetine devam ettiği ve idareye de aylık KDV hariç 119.750 TL olan aylık kiralama bedelini sözleşme tarihinden beri ödemediği görülmüştür. Sonuç olarak idarenin bu konuda firmadan gelirlerini tahsil etmesi gerekmekte olup yasaklı firma tarafından yapılan hat işletilmesinin faaliyetinin durdurulması gerekmektedir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.