ANADOLUNUN İLK VE TEK KIZ TAKIMI ÇORUM’DAN « KANAL 19 TV – Çorum Haber, Güncel, Son Dakika

21 Ekim 2021 - 18:34
SON DAKİKA

ANADOLUNUN İLK VE TEK KIZ TAKIMI ÇORUM’DAN

ANADOLUNUN İLK VE TEK KIZ TAKIMI ÇORUM’DAN
Son Güncelleme :

16 Mart 2018 - 10:00

15 views

Çorum Bahçelievler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, uluslar arası robot yarışmasına, Anadolu’nun ilk ve tek kız takımı olarak yer aldı.

Çorum Bahçelievler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Amerika’da 26 yıldır düzenlenen ve bu sene ilk olarak Türkiye’nin de bölgesel turnuvalar takvimine alınan FRC (First Robotics Competition) uluslar arası robot yarışmasına, Anadolu’nun ilk ve tek kız takımı olarak yer aldı. Bahçelievler MTAL, 16 öğrenci ve 3 öğretmen ile Çorum’u “Hitit ANGELS” olarak temsil etti. “Hitit ANGELS” ekibi, turnuvanın kuralları gereği robotlarını 6 hafta içerisinde etraftakilerin icat çıkarmayın demelerine rağmen hazırlayarak yarışmaya katıldılar. Türkiye’de 2015’ten beri sezon dışı olarak organize edilen FIRST Robotics Competition Regional Turnuvası ilk kez uluslararası turnuva olarak gerçekleştirildi. Türkiye’de 2015’ten beri sezon dışı olarak organize edilen FIRST Robotics Competition Regional Turnuvası, ilk kez uluslararası turnuva olarak düzenlendi. FIRST Robotics Competition Regional Turnuvası, Fikret Yüksel Vakfı tarafından, uluslararası ayağı ise For Inspiration and Recognition of Science and Technology (FIRST) tarafından yapıldı. Turnuvada, lise çağındaki gençlerin takım ruhunu geliştirmek, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak birlikte kazanmayı benimsemesini sağlamak amaçlanıyor.

Öğrencilerden, belirlenen oyun ve kurallar dâhilinde robotlarını yapmaları, aynı zamanda kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir takım oluşturmaları bekleniyor. FIRST Robotics Competition Regional turnuvasının tamamı sponsorlar ve gönüllülerle yürütülüyor. Gönüller, işin her anında ve her alanında yer alıyor. Dünya genelinde 26 ülkeden 3 bin 660 takımın katıldığı turnuvaya Amerika, Çin, Kanada, İsrail, Meksika ve Avustralya’dan sonra, Türkiye de 7. ülke olarak ev sahipliği yaptı. İlk kez 10-12 Mart 2018 tarihlerinde Ülker Spor ve Etkinlik Salonunda gerçekleşen 2018 FIRST Robotics Competition İstanbul Regional’da Samsun, Adana, Kars, Niğde, Çorum ve Giresun’un da dâhil olduğu 14 farklı ilden 39 lise takımı 6 haftada yaptıkları robotlarıyla yer aldı. Robot performansının yanı sıra teknik birikimleri ve topluma kazandırdıkları değerler ile ölçümlenen takımlar bu kriterler çerçevesinde ödüllendirildi. 26 yıldır Amerika’da devam eden FIRST Robotics Competition etkinliği, 2015’ten beri Türkiye’de de sezon dışı olarak organize edildi. Fikret Yüksel Vakfı Türkiye Temsilcisi Ayşe Selçok, “Artan gönüllüler ve sponsorlarla 2015 yılında 8 takımla başladığımız bu yolculukta 2017 yılında takım sayısını 54’e çıkartarak yaklaşık bin 500 öğrenciye ulaştık” dedi.

Selçok, etkinliğin öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini artırmasının yanı sıra, eğitim kurumları ile sektörler arasında kurulan ilişkileri de hızla geliştirdiğini belirtti. Selçok, “Burada çok güzel bir ortam var. Herkes birbiri ile hem yardımlaşıyor hem yarışıyor. Aslında yarış demiyoruz müsabaka diyoruz, dostluk çerçevesinde. Çocuklar burada kendilerine çok güzel şeyler katıyorlar. Birlik ve beraberliği, takım olmayı, takım uyumu ile farklı farklı görevlerde bir şekilde bütünlük sağlamayı ve kaynaşmayı öğreniyorlar. Her sene Türkiye’de artık bölgesel turnuva düzenlenecek. Türkiye’de artık bir bölge oldu. İlgide çok büyük. Bugün burada 38, 39 takım var. Herkes çok şey kazanıyor” dedi. Uluslararası turnuvaya Çorum’u temsilen Bahçelievler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi takımı olan “Hitit ANGELS” katıldı. Turnuvada 6 hafta içerisinde hazırladıkları endüstiyel robotlarını sergileyen takım, veteran takımlarla başa baş müsabakalara girerek günümüzdeki Endüstri 4.0 anlayışını ne kadar kazandıklarını gösterdiler.

Anadolu’dan turnuvaya katılan tek kız takımı olmaları ayrıca takdire şahan karşılandı. Mentörleri Engin Uzun, İsmail Eren, Tülay Oktay eşliğinde farklı bir anlayış ve geleceğin teknoloji yapısına uygun mühendislik becerileri ile hazırlanan kızlar, diğer takımlardan övgüler toplayarak Çorum’u en iyi şekilde temsil etmiş oldular. Leader Mentörü Engin Uzun önderliğinde turnuvada yer alan takım, sanayi 4.0’ı, kendi hayatlarının bir parçası olarak gördüklerini, robotik, kodlama, yazılım, mekatronik bilgilerini geliştirmek için çok yararlı olduğunu ifade etti. Ekip temsilcileri, “Üniversite ve Çorum iş dünyasını bir araya getirerek robot kulübümüz ile daha etkin bir workshop ve çalıştay düzenlemeyi planlıyoruz. Bu çalışmalar ile okulumuzdaki eğitim kalitesini daha yukarılara çekerek FRC’nin turnuva mantığını tüm Anadolu’ya yaymak istiyoruz. Projemizin sürdürülebilirliğinin arttırılması amacıyla sponsorlara ve desteklere ihtiyacımız olduğu da aşikârdır. Bütün Çorum’u bize destek olmaya davet ediyoruz. Bize bu süreçte destek olan sponsorlarımıza, bizi en başından beri destekleyen Karadeniz Kültür ve Dayanışma Derneği, Çorum Organize Sanayi İş Adamları Derneği, Dura Makine, PATOM Egzoz Sistemleri, Bera Yapı, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ayrı ayrı desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dediler.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.